Sposób na przetrwanie…
Za oknem prawdziwie zimowa aura! Dla dzieci to czas wspaniałych zabaw na śniegu a dla zwierząt… próba przetrwania. Niektóre ze zwierząt dzikich na czas zimy zapadają w głęboki sen, tzw. hibernację. To przykładowo pospolity w naszych lasach borsuk lub skrywające się na strychach lub w jaskiniach nietoperze. Inne gromadzą zapasy, by korzystać z nich w czasach niedoboru pokarmu. Taki „sposób na przetrwanie” stosują wiewiórki i coraz częściej spotykane w Polsce bobry. Ale są też takie zwierzęta, które zdobywają pokarm w trudnych zimowych warunkach… Gruba pokrywa śniegu oraz zamarznięta ziemia uniemożliwiają sarnom i jeleniom znalezienie pędów roślin. Tutaj z pomocą przychodzą myśliwi. W wyznaczonych miejscach budują paśniki i karmniki, gdzie systematycznie wykładają siano, owies, marchew i wiele innych smakołyków, dzięki którym zwierzyna może przetrwać ciężki czas.
Jak można im pomóc?
Również my, w naszych przydomowych ogródkach, jesteśmy w stanie pomóc zwierzętom, zwłaszcza ptakom. Gotowy karmnik bez problemu kupimy w sklepie. Warto jednak przemyśleć samodzielną budowę – to z pewnością fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego czasu. W poniższym poradniku znajdują się wskazówki, jak własnoręcznie zrobić karmnik.
Drewniany karmnik będzie się wspaniale prezentował w ogrodzie. Warto jednak wykorzystać plastikowe butelki. To banalnie proste – krótki filmik wszystko wyjaśnia – krok po kroku!
Jeżeli już mamy karmnik, warto pomyśleć, czym karmić naszych dzikich przyjaciół. W sklepach zoologicznych znajdziecie mieszankę zbóż przeznaczonych specjalnie dla ptaków. Poza tym ptaki chętnie zjadają:
Świetnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie smakowitej mieszanki dla ptaków! Instrukcje znajdziecie w poniższym filmiku:
PAMIĘTAJMY – pokarm podawany zwierzętom nie może być solony, słodzony i przyprawiany! Podając niewłaściwą karmę możemy bardziej zaszkodzić, niż pomóc!
Czego nie wolno podawać:
Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie, musimy pamiętać, że karmę należy wykładać systematycznie. Zwierzęta bardzo szybko się przyzwyczajają. Odwiedzając pusty karmnik, ptaki marnują swój czas i energię potrzebne do poszukiwania pożywienia w innym miejscu.
Do dzieła! Pochwalcie się Waszymi sposobami na pomoc zwierzętom w zimie! Zdjęcia możecie przesyłać na maila: cee.wisla@gmail.com lub zamieszczać pod postem na Facebook’u!
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2025 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775