Sposób na przetrwanie…

Za oknem prawdziwie zimowa aura! Dla dzieci to czas wspaniałych zabaw na śniegu a dla zwierząt… próba przetrwania. Niektóre ze zwierząt dzikich na czas zimy zapadają w głęboki sen, tzw. hibernację. To przykładowo pospolity w naszych lasach borsuk lub skrywające się na strychach lub w jaskiniach nietoperze. Inne gromadzą zapasy, by korzystać z nich w czasach niedoboru pokarmu. Taki „sposób na przetrwanie” stosują wiewiórki i coraz częściej spotykane w Polsce bobry. Ale są też takie zwierzęta, które zdobywają pokarm w trudnych zimowych warunkach… Gruba pokrywa śniegu oraz zamarznięta ziemia uniemożliwiają sarnom i jeleniom znalezienie pędów roślin. Tutaj z pomocą przychodzą myśliwi. W wyznaczonych miejscach budują paśniki i karmniki, gdzie systematycznie wykładają siano, owies, marchew i wiele innych smakołyków, dzięki którym zwierzyna może przetrwać ciężki czas.

sarna przy paśniku szuka pożywienia

Jak można im pomóc?

Również my, w naszych przydomowych ogródkach, jesteśmy w stanie pomóc zwierzętom, zwłaszcza ptakom. Gotowy karmnik bez problemu kupimy w sklepie. Warto jednak przemyśleć samodzielną budowę – to z pewnością fantastyczny pomysł na spędzenie wolnego czasu. W poniższym poradniku znajdują się wskazówki, jak własnoręcznie zrobić karmnik.

Drewniany karmnik będzie się wspaniale prezentował w ogrodzie. Warto jednak wykorzystać plastikowe butelki. To banalnie proste – krótki filmik wszystko wyjaśnia – krok po kroku!

Jeżeli już mamy karmnik, warto pomyśleć, czym karmić naszych dzikich przyjaciół. W sklepach zoologicznych znajdziecie mieszankę zbóż przeznaczonych specjalnie dla ptaków. Poza tym ptaki chętnie zjadają:

 • gotowane warzywa (na przykład buraki, ziemniaki, marchew)

 • gotowaną kaszę i ryż

 • świeże i suszone owoce

 • pestki dyni, nasiona słonecznika i kukurydzy
 • orzechy (włoskie, laskowe)
 • słoninę (koniecznie surowa i niesolona)
własnoręcznie przygotowana karma dla ptaków

Świetnym rozwiązaniem jest samodzielne przygotowanie smakowitej mieszanki dla ptaków! Instrukcje znajdziecie w poniższym filmiku:

PAMIĘTAJMY – pokarm podawany zwierzętom nie może być solony, słodzony i przyprawiany! Podając niewłaściwą karmę możemy bardziej zaszkodzić, niż pomóc!

Czego nie wolno podawać:

 • spleśniałego chleba
 • zepsutych owoców i warzyw
 • resztek z obiadu
 • owoców kandyzowanych

Jeżeli zdecydowaliśmy się na dokarmianie, musimy pamiętać, że karmę należy wykładać systematycznie. Zwierzęta bardzo szybko się przyzwyczajają. Odwiedzając pusty karmnik, ptaki marnują swój czas i energię potrzebne do poszukiwania pożywienia w innym miejscu.

Do dzieła! Pochwalcie się Waszymi sposobami na pomoc zwierzętom w zimie! Zdjęcia możecie przesyłać na maila: cee.wisla@gmail.com lub zamieszczać pod postem na Facebook’u!

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

 • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

  sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

 • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone