Szukając winowajców
Czy widzieliście kiedyś suche drzewa z odpadającą korą? Lub całe połacie zamarłego lasu? Pewnie nie raz zastanawialiście się, dlaczego tak się stało. Od wielu lat naukowcy badają proces zamierania drzewostanów i szukają sposobu by go zahamować. Okazuje się, że przyczyn zamierania drzewostanów jest wiele. Leśnicy nazywają to chorobą wieloczynnikową. Wyróżniamy tutaj czynniki:
Trójstronna ofensywa
Uwaga, żywica!
Mechanizmem obronnym gatunków iglastych jest żywica. Jest mieszaniną nielotnych związków organicznych (terpenoidów) i związków fenolowych (fenoli). Drzewa wydzielają ją z komórek żywicznych znajdujących się w drewnie. Ta lepka substancja pojawia się w miejscach zranień, zabezpieczając drewno przed wnikaniem patogenów. Oblepia także owady, uniemożliwiając im poruszanie się i żerowanie.
Zobaczcie sami, jak intensywnie drzewo potrafi wylewać żywicę i jak skutecznie potrafi się obronić!
Lasy Beskidu Śląskiego zaliczane są do kategorii lasów ochronnych. Spełniają jednak także funkcję produkcyjną – prowadzi się w nich wszelkie zabiegi: trzebieże (rozrzedzanie w celu zwiększenia dostępności min. światła), wyrąb drzew dojrzałych lub chorych i ponowne zalesianie powierzchni. Wszystkie te działania są oczywiście ściśle kontrolowane i prowadzone z dbałością o przyrodę. Kiedy tylko leśnicy zauważyli symptomy chorobowe, podjęli radykalne działania, polegające na wycince drzew zasiedlonych. W ten sposób uratowali cenny surowiec a zyski ze sprzedaży przeznaczono na odnowienie drzewostanu.
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2025 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775