Szukając winowajców

Czy widzieliście kiedyś suche drzewa z odpadającą korą? Lub całe połacie zamarłego lasu? Pewnie nie raz zastanawialiście się, dlaczego tak się stało. Od wielu lat naukowcy badają proces zamierania drzewostanów i szukają sposobu by go zahamować. Okazuje się, że przyczyn zamierania drzewostanów jest wiele. Leśnicy nazywają to chorobą wieloczynnikową. Wyróżniamy tutaj czynniki:

  • predysponujące

  • współuczestniczące
  • inicjujące

model spiralnej choroby lasu

Trójstronna ofensywa

  • Czynniki predysponujące oddziałują przez długi czas. Może to być na przykład skład gatunkowy drzewostanu niewłaściwy dla danego siedliska. Tak było w przypadku Beskidów. Cofnijmy się w czasie. Władający niegdyś tymi terenami Habsburgowie wycięli pierwotną Puszczę Karpacką – stare, dorodne jodły i olbrzymie buki. W ich miejsce posadzili szybko rosnące świerki. Nasiona przywieźli z rejonów alpejskich, czyli z innej strefy klimatycznej niż nasza, beskidzka. Świerk pospolity rósł wprawdzie „w oczach”, ale nikt jeszcze wtedy nie przewidywał prawdziwej katastrofy, która niestety wydarzyła się w naszych czasach. Panowanie Habsburgów minęło, drzewa – póki co – zostały.

    W latach 50. XX nastąpił intensywny rozwój bardzo dużych ośrodków przemysłowych, położonych w sąsiedztwie Beskidu Śląskiego. Były nimi Górnośląski Okręg Przemysłowy (czyli Katowice i wszystkie okoliczne miasta z wieloma kopalniami, hutami i zakładami przemysłu ciężkiego) oraz spory ośrodek przemysłowy w Trzyńcu, w Czechach. Gazy uwalniane do atmosfery kondensowały się w chmurach i spadały jako kwaśne deszcze. Związki siarki, fosforu i azotu zawarte w kwaśnych deszczach skutecznie wymywały z koron drzew i gleby życiodajne minerały i pierwiastki, takie jak magnez czy wapń. To znacznie osłabiło świerki.

  • Postępujące zmiany klimatyczne przyniosły także anomalie pogodowe – silne wiatry, susze, powodzie. W 2006 roku w Katowicach odnotowano opad zaledwie 11 mm/m2, kiedy norma wynosi około 90mm/m2. Silne wiatry niszczyły połacie lasów a także uszkadzały i nadrywały korzenie drzew, przez co świerki stały się jeszcze słabsze.

    Anomalie pogodowe zaliczamy do czynników współuczestniczących.

  • Na końcu pojawiają się organizmy chorobotwórcze – grzyby i owady. Zaliczamy je do czynników inicjujących masowe zamieranie drzew. Kornika drukarza nazywamy szkodnikiem wtórnym drzewa. To znaczy, że zasiedla on drzewa już wcześniej osłabione. A takie były właśnie świerki. Upalne, suche lata sprzyjały rozwojowi i namnażaniu tego małego owada, którego masowe pojawianie się określamy mianem gradacji. Kornik drukarz uszkadza łyko – tkankę drzewa położoną między korą a drewnem, odpowiedzialną za transport i dostarczenie do całego drzewa wody i składników odżywczych. Kornik drukarz jest w stanie wyprowadzić 3 generacje w ciągu roku a każda samica składa od 30 do nawet 80 jaj! W ciągu jednego sezonu wegetacyjnego zasiedlanych może być wiele drzew.

Uwaga, żywica!

Mechanizmem obronnym gatunków iglastych jest żywica. Jest mieszaniną nielotnych związków organicznych (terpenoidów) i związków fenolowych (fenoli). Drzewa wydzielają ją z komórek żywicznych znajdujących się w drewnie. Ta lepka substancja pojawia się w miejscach zranień, zabezpieczając drewno przed wnikaniem patogenów. Oblepia także owady, uniemożliwiając im poruszanie się i żerowanie.

Zobaczcie sami, jak intensywnie drzewo potrafi wylewać żywicę i jak skutecznie potrafi się obronić!

Lasy Beskidu Śląskiego zaliczane są do kategorii lasów ochronnych. Spełniają jednak także funkcję produkcyjną – prowadzi się w nich wszelkie zabiegi: trzebieże (rozrzedzanie w celu zwiększenia dostępności min. światła), wyrąb drzew dojrzałych lub chorych i ponowne zalesianie powierzchni. Wszystkie te działania są oczywiście ściśle kontrolowane i prowadzone z dbałością o przyrodę. Kiedy tylko leśnicy zauważyli symptomy chorobowe, podjęli radykalne działania, polegające na wycince drzew zasiedlonych. W ten sposób uratowali cenny surowiec a zyski ze sprzedaży przeznaczono na odnowienie drzewostanu.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone