W marcu, za sprawą organizowanych warsztatów pszczelarskich  Centrum Edukacji Ekologicznej licznie odwiedzane było przez dzieci z wiślańskich szkół i przedszkoli.

Bioróżnorodność i segregacja

W sali ekspozycyjnej, pod fachową opieką leśniczki CEE mali goście podziwiali eksponaty stanowiące przykłady bioróżnorodności świata roślin i zwierząt terenu Wisły i Beskidu Śląskiego.  Okazało się, że wędrówki po leśnych ścieżkach i obserwacja zwierząt to jedne z ulubionych zajęć wiślańskich dzieci! Wszyscy wykazali się bardzo dobrą znajomością zwyczajów zwierząt, miejscem ich zamieszkania czy składnikami ich diety i chętnie odpowiadali na zadawane pytania. Największe emocje wzbudzały powiększone owady – kornik drukarz i kleszcz pospolity. Dzieci zobaczyły też, co dokładnie znajduje się w szyszkach, jak wyglądają nasionka drzew leśnych i komu są bardzo potrzebne.

Kolejnym punktem programu było sprawdzenie umiejętności segregacji odpadów. Dzięki tematycznej aplikacji multimedialnej dzieci wspólnie dopasowywały rodzaj  śmieci (np. puszka po napoju, butelka plastikowa, ogryzek, torebka foliowa) do odpowiedniego, opisanego i pokolorowanego pojemnika. Ta wzbudzająca entuzjazm zabawa udowodniła, że dzieci na co dzień chcą i potrafią właściwie  segregować śmieci w swoich domach.

Taka mała, a taka ważna

Kto żyje w ulu? Co to jest pożytek? I czy warto bać się pszczółki? Na te i wiele innych pytań odpowiadała  pszczelarka CEE. Pani Monika przy pomocy wybranego wśród uczestników warsztatu pomocnika zaopatrzonego w prawdziwy pszczeli kapelusz omawiała pracę w pasiece. W ruch poszły ule, podkurzacz, ramki z węzą i wirówka. Owoce  pracy pszczół i pszczelarza takie jak propolis, pierzga, wosk pszczeli to produkty, o których wielu słyszało po raz pierwszy. Oczywiście była też degustacja pysznych, zdrowych miodów.

Kolejną częścią warsztatów była samodzielna praca. Na dzieci czekała  przygotowana węza pszczela i knot, z którego każdy zwinął swoją świecę woskową. Taka świeca jest wyjątkowa, bo poza tym że paląc się wydziela piękny zapach, to jeszcze oczyszcza powietrze w pomieszczeniu. Dzieci obiecały, że poproszą rodziców o zapalenie świecy. Niektórzy wpadli na pomysł, że taka świeca pięknie ozdobi wielkanocny stół.

Na koniec dzieci kolorowały obrazki z pszczółkami, które mogły zabrać ze sobą do domu – na pamiątkę. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku – pysznej drożdżówki oraz słodkiej herbaty z wiślańskimi zielinami. Wszystkim uczestnikom rozdano pamiątkowe dyplomy Przyjaciela Pszczół.

Bardzo dziękujemy za udział w warsztatach organizowanych w Centrum Edukacji Ekologicznej. Mamy nadzieję, że po świętach będziemy mogli je kontynuować i kolejne grupy dzieci i młodzieży odwiedzą nasze Centrum.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone