Święto XX wieku

22 kwietnia w kalendarzu podpisany jest jako Dzień ziemi. Obchody święta zielonej planety zaporoponował John McConnel na konferencji UNESCO w 1969 roku. Rok poźniej oficjalny dzień Ziemi świętowało San Francisco.

Ideą celebrowania Światowego Dnia Ziemi jest promowanie proekologicznych postaw i stylu życia, zwrócenie uwagi na problem ochrony środowiska i zanikającą bioróżnorodność na kuli ziemskiej. Motorem który wygenerował ten ruch było – jest nadal – postępująca degradacja środowiska naturalnego, oraz konsekwencje, jakie za sobą pociąga. Zanieczyszczone środowisko znacznie obniża jakość życia, a przede wszystkim jest przyczyną wielu chorób i niesie za sobą wielopokoleniowe skutki.

Działania dla lepszego życia

Walka o czyste środowisko trwa nieprzerwanie od końca XX wieku, stale przybiera na sile i stała się przedmiotem działań politycznych. Państwa dbające o czyste środowisko zrzeszają się w związkach i organizacjach, służącym poprawie jakości życia na Ziemi. Przykładem może być Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) z siedzibą w Gland w Szwajcarii. Dzięki temu generowane są nowe przepisy i zarządzenia dedykowane ochronie środowiska, określające normy emisji gazów dla zakładów, jakości wód i gleb czy zużycia materiałów. W Polsce najważniejszym dokumentem o tematyce ochrony środowiska wydawanym przez Generalną Inspekcję Ochrony Środowiska (GIOŚ) jest Raport o Ochronie Środowiska, wydawany raz na cztery lata. Zawierają ocenę komponentów środowiska i oddziaływań objętych wieloletnim programem monitoringu środowiska, a analiza zagadnień prezentowana jest w układzie przyczynowo-skutkowym.

Lokalne działania

Pro- środowiskowe akcje prowadzone są także w małej skali, wśród lokalnych społeczności, w bezpośredni m środowisku człowieka. Ważnym punktem jest edukacja ekologiczna prowadzona w placówkach oświaty. Jedną z takich akcji była debata on-line uczniów w Liceum Ogólnokształcącym im. Pawła Stalmacha w Wiśle. Zorganizowały ją nauczycielki wiślańskiego liceum, p. Edyta Cieślar i p. Krystyna Cieślar. Zaproszeni goście, czyli Nadleśnictwo Wisła, reprezentowane przez p. Mateusza Woźniaka i p. Magdalenę Mijal, oraz Centrum Edukacji Ekologicznej w osobie p. Ewy Zarychty. Każda z zaproszonych stron zaprezentowała krótki temat związany z ochroną środowiska.

  • Nadleśnictwo Wisła poruszyło temat ważności lasów na świecie. Leśnicy zwrócili uwagę, że lasy to przede wszystkim źródło czystego powietrza, regulacja obiegu wody w przyrodzie oraz wielki magazyn dwutlenku węgla, który drzewa absorbują poprzez swój wzrost i rozwój magazynują na długi czas.

  • Centrum Edukacji Ekologicznej przedstawiło najważniejsze elementy Raportu o Stanie Środowiska z 2018, przeanalizowało rodzaje zanieczyszczeń oraz jego źródła, a także jego wpływ na człowieka.

    Przedstawiana prezentacja dostępna jest pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1jOiAdsOR4loxcKO9KO7tPQUsH-5aqo4L/view?usp=sharing

Na koniec zachęcono uczniów, by podali własną opinię na temat ochrony środowiska oraz odpowiedzieli na pytanie, czy daleko idące zmiany można osiągać poprzez jednostkowe zmiany – na przykład codzienne, osobiste wybory. 

Wniosków z dyskusji było kilka, ale najważniejszym było stwierdzenie, aby zmieniać świat, należy zacząć od siebie.  

Bardzo dziękujemy za zaproszenie do udziału w spotkaniu. To wspaniała inicjatywa i bardzo dobry sposób na krzewienie proekologicznych postaw wśród młodzieży, od której w dużej mierze zależeć będzie przyszłość planety Ziemi. Liczymy, że takie debaty staną się tradycją!

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone