Śmieciowy problem

W dniach 30 IV – 3 V i 7-8 V wspólnie z Referatem Promocji i Turystyki Miasta Wisła mieliśmy przyjemność zorganizować akcję „Czysta Wisła. Szlaki bez śmieci – niech Wisła świeci”.

Na górskich szlakach, przy drogach, w lasach i zaroślach co roku po zimie zalega mnóstwo śmieci. W tym roku problem był jeszcze bardziej widoczny, ponieważ wprowadzane zakazy wstępu do obiektów użyteczności publicznej i restauracji spowodowały, że osoby przyjeżdzające do Wisły masowo wyruszyły w góry. Największym problemem na szlakach są butelki plastikowe i szklane oraz drobne opakowania np. po batonach.

Eko-świadomość

Zalegające w lasach i w okolicach dróg sterty złomu, opony samochodowe, opakowania po smarach i olejach świadczą o przykrym fakcie, że to nie tylko turyści zaśmiecają Wisłę. Nie brakuje także zużytego sprzętu AGD i RTV. Takie śmieci zostawiają mieszkańcy. Zazwyczaj znajduje się je w pobliżu domów i przy gospodarstwach. Ciężko w to uwierzyć w czasach kiedy po śmieci przyjeżdża specjalna firma, pod sam dom, ale niestety, taka jest rzeczywistość.

W kwestii poprawy stanu środowiska naturalnego bardzo ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Wspólne sprzątanie okolicy uwrażliwia młodego człowieka i uczy przyjmowania pro-środowiskowych postaw. Właśnie dlatego podejmowane są wszelkiego rodzaju akcje, jak nasza „Czysta Wisła”. Za zebranie śmieci uczestnik uzyskuje nagrodę i satysfakcję. Takie wspomnienia zazwyczaj długo pozostają w pamięci, a przecież o to chodzi.

Podsumowanie akcji w liczbach

Przypomnijmy, że za zebranie jednego worka śmieci uczestnik otrzymał paczkę nasion roślin miododajnych, za dwa – sadzonkę świerka pospolitego, za trzy – budkę lęgową typu A (np. dla sikorek) lub B (np. dla szpaków).

Prezentowane wyniki oparte są na podstawie danych zebranych podczas odbioru nagród. Część uczestników zbierała śmieci, ale nie zgłosiła się po odbiór nasion, sadzonek lub budki.

 • Jak się okazało, aż 57% uczestników zebrało więcej niż trzy worki. Najwięcej zebrano 14 worków śmieci!

 • Najwięcej zebrano 14 worków śmieci!

 • Punktem w którym najczęściej pozostawiano śmieci był parking przy Centrum Edukacji Ekologicznej na Jonidle. Łącznie pozostawiono tam 41 worków ze śmieciami!
 • Popularnością cieszyły się także: przystanek autobusowy przy sklepie SPAR na Oazie (20), przystanek autobusowy na Obłaźcu (18), okolice dworca PKP w Głębcach (16), okolice sklepu LIDL na Jaworniku i Malinka Rastoki (po 14), Głębce Kałuża (13) i przystanek przy ulicy Olimpijskiej (12).

 • W akcji wzięli udział przede wszystkim mieszkańcy Wisły (95% uczestników). Do sprzątania włączyli się także goście z Rudy Śląskiej i Oświęcimia.

 • Najwięcej uczestników wyruszyło w teren 3 maja. Tego dnia zebrano aż 100 worków ze śmieciami na terenie całej Wisły!

 • Łącznie zebrano 203 worki pełne śmieci.

Jest nam bardzo miło że tak wiele osób zaangażowało się w sprzątanie, by nasze wspólne środowisko było czyste i piękne. Mamy nadzieję, że w następne edycje włączą się kolejni mieszkańcy Wisły i turyści, którzy nie wzięli udziału w tej minionej. Chcielibyśmy, żeby osoby zaśmiecające środowisko brały przykład z mieszkańców – zwłaszcza tych najmłodszych – którzy licznie zaangażowali się w sprzątanie.

Nadleśnictwu Wisła dziękujemy za przekazane sadzonki świerka.

Kto jeszcze nie odebrał swojej nagrody, ma taką możliwość w godzinach pracy CEE.

Zdjęcia pochodzą z facebook’owego profilu @miastowisla.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

 • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

  sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

 • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone