W Beskidy zawitała już piękna jesień, a jej kolory są wręcz oszałamiające! Tej pory roku chyba nie da się nie lubić. Jednak wielu właścicieli ogrodów staje w tym czasie przed dylematem – co zrobić z opadającymi liśćmi?

Większość z nas decyduje się na ich usunięcie, coraz częściej zamiast grabi używając w tym celu spalinowych dmuchaw, które generują hałas i zanieczyszczenia. Czy takie działania są naprawdę niezbędne? Czy opadające liście pełnią jakieś funkcje w ekosystemie? W naszym najnowszym artykule postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Grabienie liści może mieć znaczenie estetyczne. Bez wątpienia istnieją też sytuacje, w których ich usunięcie to kwestia bezpieczeństwa – na liściach zalegających na ulicach czy chodnikach nietrudno się poślizgnąć.

Nie można jednak zapomnieć, że liście pełnią bardzo istotną rolę w zachowaniu bioróżnorodności. Władze miast coraz częściej są tego świadome i rezygnują z grabienia parków miejskich i innych terenów zielonych, jednocześnie zachęcając mieszkańców do analogicznego postępowania we własnych ogrodach. Takie decyzje zapadły już między innymi w Krakowie, Częstochowie czy Białymstoku.

Jakie korzyści odniesie przyroda, gdy choć część liści pozostawimy na naszym trawniku?

  • Butwiejące liście są naturalnym nawozem. To między innymi z nich powstaje warstwa próchnicza gleb leśnych.

  • Liście stanowią źródło pożywienia dla drobnych bezkręgowców (np. chrząszczy, pająków, ślimaków, dżdżownic) oraz mikroorganizmów czy grzybów saprofitycznych (rozkładających martwą materię organiczną). Nimi z kolei odżywiają się m.in. ptaki czy płazy – w ten sposób utrzymuje się ciągłość łańcucha troficznego!

  • Ściółka z liści stanowi miejsce zimowania płazów, bezkręgowców, a także powszechnie lubianych jeży.

  • Zalegające liście ograniczają parowanie wody z gleby.

  • Chronią rośliny przed przemarzaniem.

  • Ograniczają przyrost chwastów.

Nie namawiamy Państwa do całkowitej rezygnacji z pięknie utrzymanych trawników w Waszych ogrodach. Zachęcamy jednak do pewnego rodzaju kompromisu – wystarczy nie grabić liści w jakiejś części ogrodu, np. w jego rogach. Przyroda będzie Wam wdzięczna!

NK

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone