Obserwowanie dzikich zwierząt w naturze to zajęcie bardzo przyjemne i dostarczające niezapomnianych wrażeń. Jednak bezpośrednie obserwacje nie należą do najłatwiejszych – wymagają one sporo szczęścia, a także umiejętności cichego poruszania się np. po lesie. Dużo częściej natrafiamy na ślady bytowania zwierząt w danym miejscu. Ale niewiele osób potrafi umiejętnie odczytywać pozostawione przez zwierzęta znaki, ponieważ jest to trudna, wymagająca sporego doświadczenia sztuka. W naszym artykule zaprezentujemy przykłady śladów, na które można się natknąć w Beskidach, żebyście na kolejne wycieczki i spacery mogli wybrać się uzbrojeni w podstawową wiedzę.

Jednak zacznijmy od podstaw. Czy tropy i ślady to to samo? Odpowiedź nie jest taka oczywista.

Ślady to termin ogólny i oznacza wszelkie pozostałości świadczące o obecności zwierząt. Zaliczamy do nich także tropy, czyli odciski zwierzęcych kończyn (łap, racic, kopyt itp.), pozostawiane w piasku, błocie czy śniegu.

TROPY

Mimo że możemy natknąć się na nie przez cały rok, to zimą są one najlepiej widoczne, szczególnie po świeżych opadach śniegu. Wprawny tropiciel może z nich odczytać naprawdę sporo informacji. Oprócz gatunku zwierzęcia na podstawie tropów możemy poznać chód, którym się poruszał (stęp, kłus, galop czy skoki). Da się też stwierdzić, czy mamy do czynienia z osobnikiem młodym czy dorosłym, a w przypadku ssaków kopytnych możemy określić jego płeć, a nawet stan zdrowia i kondycję fizyczną. Ciąg tropów może nas do prowadzić do kryjówki bądź upolowanej ofiary.

Polecamy przydatny link – Klucz do rozpoznawania tropów zwierząt

Zobaczcie naszą galerię zwierzęcych tropów:

ŚLADY

Jakie ślady, poza tropami pozwalają nam stwierdzić obecność zwierząt w danym obszarze? Jest ich naprawdę mnóstwo! Mogą to być kryjówki (gniazda, dziuple i nory) ale też sierść, pióra, poroże i kości. Do śladów zaliczamy także odchody i wypluwki (zlepione, niestrawione resztki pokarmu wydalane otworem gębowym m.in. przez sowy i ptaki drapieżne).

Często napotkać możemy przejawy żerowania zwierząt, takie jak zgryzanie młodych drzew m.in. przez zającowate i jeleniowate, spałowanie (obdzieranie zębami kory z drzew przez jeleniowate) oraz buchtowisko (miejsce zryte przez dziki poszukujące w glebie pożywienia).

Po sposobie zjadania szyszek także możemy określić, przez kogo zostały zjedzone. Jeśli szyszka została skonsumowana przez wiewiórkę, zobaczymy jej trzon pozbawiony łusek – w całości lub częściowo, przy czym wiewiórka zaczyna od jej podstawy. Z kolei dzięcioły tworzą tzw. kuźnię (szyszka wetknięta w szparę w korze, ułatwiająca mu wydobycie nasion).

Zachęcamy do obejrzenia kilku przykładów śladów pozostawianych przez zwierzęta:

Oczywiście, śladów pozostawianych przez zwierzęta można odnaleźć dużo, dużo więcej, a w niniejszym artykule opisaliśmy tylko kilka wybranych. Osoby bardziej zainteresowane odsyłamy do literatury – książek na ten temat powstało całkiem sporo!

Źródła:

Bouchner M. Śladami zwierząt. Warszawa: MULTICO, 1995.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • Wtorek – Niedziela od 10:00 do 16:00
  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone