W okolice naszego oczka wodnego wrócił ostatnio dawno niewidziany gość.
To strzyżyk! Już od wczesnego ranka możemy nasłuchiwaać jego pięknego śpiewu (posłuchajcie sami: link). Poznajmy go nieco bliżej.
Strzyżyk zwyczajny (Troglodytes troglodytes) to ptak, którego można spotkać w całej Europie, a także w niektórych rejonach Azji i Północnej Afryce. W Polsce występuje licznie. Zamieszkuje głównie lasy (przy czym unika lasów gospodarczych – preferuje te o cechach naturalnych, w których łatwiej mu znaleźć naturalne kryjówki do założenia gniazd), ale lubi też przebywać we wszelkich siedliskach znajdujących się w pobliżu wody. Jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Pod względem wielkości to trzeci najmniejszy gatunek ptaka w Europie, o długości ciała do 10 cm. Mniejsze od niego są tylko mysikrólik i zniczek, również występujące w naszym kraju. Najłatwiej rozpoznać go po ogonie, który niemal zawsze trzyma zadarty do góry.
Zwyczaje i zachowanie strzyżyka
Należy do samotników, jedynie zimą skupia się w niewielkie grupy. Jest bardzo ruchliwy i niespokojny, najczęściej kryje się w zaroślach. Odżywia się głównie owadami i innymi stawonogami, takimi jak np. pająki. Okazjonalnie zjada także kijanki, narybek i pokarm roślinny.
Strzyżyk wyprowadza lęgi 2 razy w roku, przy czym samiec nie jest monogamistą – może mieć jednocześnie 2-3 partnerki. W związku z tym cały ciężar opieki nad jajami, a później pisklętami, spada na samice. Czasem zdarza się, że samica wysiaduje też podrzucone jajo znacznie większej od siebie kukułki!
Pisklęta strzyżyka to gniazdowniki, co oznacza, że nie są w stanie przeżyć bez opieki rodziców i opuszczają gniazdo dopiero po jakimś czasie od wyklucia (w przypadku opisywanego gatunku trwa to ponad 2 tygodnie).
Kiedy następnym razem wybierzecie się na spacer w nasze okolice, koniecznie wypatrujcie naszego strzyżyka przy oczku wodnym. A jeśli uda się Wam uchwycić go na zdjęciu, podzielcie się nim z nami!
NK
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2020 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775