Wszystko wskazuje na to, że wiosna już z nami zostanie. Wystarczy rozejrzeć się dookoła, by zobaczyć jej liczne przejawy.
Jednym z pierwszych zwiastunów wiosny jest widoczny na zdjęciach wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum), który czasem zakwita już w styczniu. Jego kwiaty pojawiają się jeszcze przed wypuszczeniem liści. To krzew o bardzo nietypowej jak na naszą strefę klimatyczną ekologii. Cechuje się on kauliflorią, czyli wyrastaniem kwiatów bezpośrednio z pnia czy gałęzi. Jest to przystosowanie charakterystyczne głównie dla roślin tropikalnych, których kwiaty zapylane są przez zwierzęta (zwłaszcza ptaki i nietoperze). Kaulifloria występuje np. u kakaowca.
Wawrzynek wilczełyko jest rośliną miododajną. Ze względu na swoją urodę często jest zbierany w celach ozdobnych. Jednak nie powinno się tego robić z co najmniej dwóch powodów. Piękno wawrzynka jest zwodnicze – jest on silnie trujący i samo dotknięcie kory może wywołać zaczerwienienia i obrzęki. Dawką śmiertelna dla osoby dorosłej to zjedzenie 10 przypominających czerwoną porzeczkę owoców. Dodatkowo, jest on objęty częściową ochroną gatunkową.
Mimo swojej toksyczności wawrzynek jest popularną rośliną ozdobną hodowaną w ogrodach. Zdecydowanie odradzamy jednak wykopywanie go z naturalnych stanowisk! Jego sadzonki można kupić w sklepach ogrodniczych.
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2020 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775