24 maja świętujemy Europejski Dzień Parków Narodowych.

Park narodowy to najwyższa forma ochrony przyrody w naszym kraju. Aktualnie w Polsce istnieją 23 parki narodowe, choć od lat trwają starania o powołanie kolejnych. Mamy nadzieję, że w końcu powstaną.
Najbliższym nam geograficznie parkiem jest Babiogórski Park Narodowy. Obejmuje on masyw Babiej Góry z jej najwyższym szczytem – Diablakiem (1725 m n.p.m.). Jest to najwyższy szczyt w Polsce położony poza Tatrami.

Na Babiej Górze świetnie zachowany jest piętrowy układ roślinności, od regla dolnego po piętro alpejskie. Rośnie tam 67 gatunków roślin objętych ochroną, w tym dwie prawdziwe rzadkości: rogownica alpejska, której w Polsce nie spotkamy nigdzie indziej, a także okrzyn jeleni, będący symbolem Parku.

Występowanie okrzynu jeleniego poza Babią Górą stwierdzono w tylko jednym miejscu w naszym kraju. A miejscem tym jest… Malinowska Skała w Beskidzie Śląskim, leżąca na terenie miasta Wisła!

Fauna Babiej Góry liczy ok. 4,5 tys. gat. bezkręgowców i 188 gat. kręgowców. Bogata jest też biota grzybów, licząca ok. 1000 taksonów grzybów wielkoowocnikowych.

Fot. Ewelina Harańczyk

Osoby chcące dowiedzieć się więcej odsyłamy na stronę internetową Parku, zachęcamy też do odwiedzenia Ośrodka Edukacyjnego Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi Markowej. A przede wszystkim polecamy wycieczkę do samego parku!

Źródło: bgpn.pl

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone