Większość z nas lubi spacerować w otoczeniu przyrody, zwłaszcza po lesie.
Przebywanie w naturalnym środowisku uspokaja nas, wycisza i pozwala odetchnąć od towarzyszącego nam na co dzień zgiełku. Wpływ natury na nasze samopoczucie i zdrowie stał się przedmiotem zainteresowania naukowców już dawno temu. W tej tematyce wyspecjalizowali się szczególnie japońscy badacze, którzy wprowadzili termin shinrin-yoku, oznaczający „kąpiele leśne”, które zyskują już popularność na całym świecie, także w Polsce.
Okazuje się, że unoszące się w lesie zapachy (związki chemiczne wydzielane przez drzewa, takie jak olejki eteryczne czy fitoncydy, geosmina odpowiadająca za ziemisty zapach), dźwięki (np. szum drzew, śpiew ptaków, szum płynącej wody), wilgotność a także światło słoneczne, mające w lesie zielonkawy odcień, rzeczywiście mają niezwykle korzystny wpływ na nasze zdrowie. Wyczuwamy to instynktownie, ale dysponujemy także bardzo licznymi dowodami w postaci badań naukowych! Mało tego, coraz więcej państw dołącza kąpiele leśne do praktyk uznawanych przez medycynę akademicką, wypisując pacjentom tzw. zielone recepty z zaleceniami odnośnie spędzania czasu w leśnym otoczeniu. Co więc mówi nauka o leśnych spacerach?
Dlaczego w lesie czujemy się tak dobrze? Bo jest to nasze naturalne środowisko! Z ewolucyjnego punktu widzenia jako hominidy przez większość naszej historii żyliśmy właśnie w lesie. A życie w mieście to zaledwie niewielki ułamek czasu funkcjonowania człowieka jako gatunku. To właśnie dlatego lubimy mieszkać ze zwierzętami (ich zbawienny wpływ na nasze zdrowie również został dokładnie opisany) i otaczać się roślinami nie tylko w domu, ale i w pracy.
Co ważne, skuteczność kąpieli leśnych jest niezależna od intensywności wysiłku fizycznego. Nie chodzi tutaj o liczbę przebytych kilometrów czy tempo, w jakim pokonało się daną odległość. Las koi i leczy najsilniej podczas niespiesznego, spokojnego przechadzania się i chłonięcia otoczenia wszystkimi zmysłami. Pora roku również nie odgrywa tu większej roli, warto spacerować przez cały rok.
Podsumowując, nie pozostaje nam nic innego, jak ubrać się odpowiednio do pogody i udać się do lasu! I czynność tę powtarzać tak często, jak tylko się da. Pamiętajmy jednak, by stosować się do powszechnie znanych zasad obowiązujących w lasach, by nasze odwiedziny w możliwie jak najmniejszym stopniu zakłócały spokój dzikich zwierząt i nie przyczyniały się do niszczenia przyrody.
Źródło: Simonienko K., Terapia lasem w badaniach i praktyce. Wyd. Silva Rerum
Polecane lektury:
Lasoterapia Katarzyna Simonienko
Nerwy w las. Jak odzyskać spokój i radość życia Katarzyna Simonienko
Shinrin-yoku. Sztuka i teoria kąpieli leśnych Qing Li
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2020 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775