Od kilku tygodni w pobliżu CEE regularnie widujemy zimorodka

To prawdopodobnie najpiękniejszy krajowy ptak, a z pewnością jeden z najbardziej kolorowych przedstawicieli naszej awifauny. Przyjrzyjmy się mu bliżej!

  • Zimorodek (Alcedo atthis) należy do rzędu kraskowatych, razem z m.in. żołną i kraską – również pięknie ubarwionymi gatunkami ptaków.

  • Jest niewielki i szybki – w locie osiąga prędkość nawet do 190 km/h! Nie jest łatwo go wypatrzeć, ale kiedy już się to uda, trudno będzie pomylić go z innym gatunkiem, ze względu na kolor jego upierzenia. Grzbiet zimorodka jest turkusowy, jego skrzydła i głowa mają lekko szmaragdowy połysk, a pierś i brzuch są rude. Ponadto, ma on nieproporcjonalnie dużą głowę i dziób.

  • Zimorodek poluje tam, gdzie woda jest czysta i przejrzysta – tak, żeby mógł w niej dostrzec pływające małe ryby, będące jego głównym pokarmem. Płotki i okonie licznie występujące w pobliskim oczku wodnym z pewnością mu smakują. Swoje ofiary chwyta dziobem, nurkując pionowo w dól. W jego diecie, oprócz ryb, mogą znaleźć się m.in. owady wodne, kijanki i żaby. W swoim biotopie potrzebuje też czatowni, czyli miejsc, z których może wypatrywać potencjalnych ofiar. Mogą to być np. gałęzie, martwe drewno lub trzciny.

    Jest bardzo sprawnym łowcą, o czym świadczyć może jego angielska nazwa (kingfisher, czyli królewski rybak).

  • Co ciekawe, zimorodki, podobnie jak sowy, mewy czy inne ptaki drapieżne, produkują wypluwki (zlepek niestrawionych resztek pokarmu, wydalany odruchem wymiotnym przez dziób). W tym przypadku składają się one głównie z rybich łusek, ości i pancerzyków owadów.
  • Żeby wyprowadzić lęgi, potrzebne są mu strome skarpy lub np. kamieniołomy, w których wykopuje nory i zakłada gniazda. Jeśli nasz zimorodek znajdzie partnera/partnerkę, w okolicy CEE miejsce na gniazdo z pewnością się znajdzie! Trzeba zaznaczyć, że nazwa tego ptaka może być myląca – zimorodki nie klują się zimą. Ich okres lęgowy trwa zazwyczaj od kwietnia do lipca. W czasie jednego sezonu para zimorodków może wyprowadzić 2-3 lęgi.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone