Śmieciowy problem
W dniach 30 IV – 3 V i 7-8 V wspólnie z Referatem Promocji i Turystyki Miasta Wisła mieliśmy przyjemność zorganizować akcję „Czysta Wisła. Szlaki bez śmieci – niech Wisła świeci”.
Na górskich szlakach, przy drogach, w lasach i zaroślach co roku po zimie zalega mnóstwo śmieci. W tym roku problem był jeszcze bardziej widoczny, ponieważ wprowadzane zakazy wstępu do obiektów użyteczności publicznej i restauracji spowodowały, że osoby przyjeżdzające do Wisły masowo wyruszyły w góry. Największym problemem na szlakach są butelki plastikowe i szklane oraz drobne opakowania np. po batonach.
Eko-świadomość
Zalegające w lasach i w okolicach dróg sterty złomu, opony samochodowe, opakowania po smarach i olejach świadczą o przykrym fakcie, że to nie tylko turyści zaśmiecają Wisłę. Nie brakuje także zużytego sprzętu AGD i RTV. Takie śmieci zostawiają mieszkańcy. Zazwyczaj znajduje się je w pobliżu domów i przy gospodarstwach. Ciężko w to uwierzyć w czasach kiedy po śmieci przyjeżdża specjalna firma, pod sam dom, ale niestety, taka jest rzeczywistość.
W kwestii poprawy stanu środowiska naturalnego bardzo ważna jest edukacja od najmłodszych lat. Wspólne sprzątanie okolicy uwrażliwia młodego człowieka i uczy przyjmowania pro-środowiskowych postaw. Właśnie dlatego podejmowane są wszelkiego rodzaju akcje, jak nasza „Czysta Wisła”. Za zebranie śmieci uczestnik uzyskuje nagrodę i satysfakcję. Takie wspomnienia zazwyczaj długo pozostają w pamięci, a przecież o to chodzi.
Podsumowanie akcji w liczbach
Przypomnijmy, że za zebranie jednego worka śmieci uczestnik otrzymał paczkę nasion roślin miododajnych, za dwa – sadzonkę świerka pospolitego, za trzy – budkę lęgową typu A (np. dla sikorek) lub B (np. dla szpaków).
Prezentowane wyniki oparte są na podstawie danych zebranych podczas odbioru nagród. Część uczestników zbierała śmieci, ale nie zgłosiła się po odbiór nasion, sadzonek lub budki.
Jest nam bardzo miło że tak wiele osób zaangażowało się w sprzątanie, by nasze wspólne środowisko było czyste i piękne. Mamy nadzieję, że w następne edycje włączą się kolejni mieszkańcy Wisły i turyści, którzy nie wzięli udziału w tej minionej. Chcielibyśmy, żeby osoby zaśmiecające środowisko brały przykład z mieszkańców – zwłaszcza tych najmłodszych – którzy licznie zaangażowali się w sprzątanie.
Nadleśnictwu Wisła dziękujemy za przekazane sadzonki świerka.
Kto jeszcze nie odebrał swojej nagrody, ma taką możliwość w godzinach pracy CEE.
Zdjęcia pochodzą z facebook’owego profilu @miastowisla.
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2025 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775