W nauce funkcjonuje wiele klasyfikacji roślin, w oparciu o ich różne cechy.
Jednym z nich jest podział ze względu na ich formy życiowe, stworzony przez Christena Raunkiaera, duńskiego botanika. Opiera się on na sposobie, w jaki rośliny przeżywają najbardziej dla nich niekorzystną porę roku (w naszych warunkach klimatycznych to oczywiście zima). Zgodnie z nim, możemy wyróżnić między innymi fanerofity, chamefity, hemikryptofity… Od samych nazw może rozboleć głowa, prawda? 😊 Spokojnie, nie mamy zamiaru przytłaczać Was nadmiarem trudnych do zapamiętania terminów.
W niniejszym tekście skupimy się tylko na geofitach, które już niedługo pojawią się na naszych łąkach i lasach. Czym więc są geofity, inaczej rośliny ziemnopączkowe?
To rośliny, które zakwitają i owocują wczesną wiosną, najczęściej w lasach liściastych. Wykorzystują one ten krótki okres, w którym na drzewach nie rozwinęły się jeszcze liście i do dna lasu dociera dużo światła. Kiedy w koronach drzew pojawiają się liście, części nadziemne geofitów zamierają, a resztę roku przeżywają one w organach podziemnych – cebulach, kłączach, bulwach i korzeniach.
Które gatunki zaliczamy do geofitów? Jest ich całkiem sporo, wiele z nich z pewnością świetnie znacie. W naszej galerii zdjęć znajdziecie ich wybrane przykłady.
- Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) fot. NK
- Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna) fot. NK
- Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) fot. NK
- Złoć żółta (Gagea lutea) fot. NK
- Szafran spiski (Crocus scepusiensis) fot. Pixabay
- Czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum) fot. Pixabay
- Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) fot. NK
- Podbiał pospolity (Tussilago farfara) fot. NK
- Miodunka ćma (Pulmonaria obscura) fot. NK
- Cieszynianka wiosenna (Hacquetia epipactis) fot. NK
NK
Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła
2025 © cee.wisla.pl
-
wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)
sobota-niedziela od 10:00 do 14:00
-
+48 531 485 775