Kończący się rok to dla wielu z nas pretekst, by zaplanować w swoim życiu zmiany.
To czas, gdy mobilizujemy się do stawiania sobie celów do zrealizowania w Nowym Roku. Z tej okazji chcemy zachęcić was, by w postanowieniach na 2023 rok uwzględnić zmiany nawyków, które przysłużą się środowisku. Często jednocześnie wpływają one na… niższe koszty codziennego życia. Lista jest dość długa, ale nie nakłaniamy do wprowadzenia w życie każdej pozycji (przynajmniej nie od razu 😊 ). Zresztą, niektóre sugestie są powszechnie znane i zapewne część z Was już od dawna stosuje je na co dzień. Pamiętajcie, że każda, nawet drobna zmiana ma znaczenie.
Jedzenie
Unikaj marnowania jedzenia. Warto robić listę zakupów, którą zabierzesz ze sobą do sklepu. Dzięki temu kupisz produkty, które faktycznie są ci potrzebne, i które w pełni wykorzystasz, zamiast wyrzucać je do kosza.
Jeśli kupiłaś/eś lub przygotowałaś/eś za dużo jedzenia – możesz się nim podzielić, na przykład przynosząc je do jadłodzielni. Najbliżej Wisły można znaleźć je w Bielsku-Białej, a od niedawna także w Cieszynie. Miejmy nadzieję, że z czasem podobnych miejsc będzie przybywać!
Wodę butelkowaną z powodzeniem można zastąpić przegotowaną lub przefiltrowaną wodą nalaną do wielorazowego bidonu. Lubisz wodę gazowaną? Zainwestuj w saturator.
Po kawę na wynos przychodź z własnym kubkiem.
Wybieraj lokalne, sezonowe warzywa i owoce. Nie wymagają one długodystansowego transportu, a więc emisja CO2 jest dzięki temu mniejsza.
Ogranicz spożycie mięsa i produktów odzwierzęcych. Hodowla przemysłowa produkuje więcej CO2 niż globalny transport, nie wspominając już o innych zanieczyszczeniach oraz kwestiach zdrowotnych. Rezygnacja z jedzenia mięsa nawet przez 1 dzień w tygodniu to krok w dobrym kierunku!
Zakupy
Zamiast plastikowych reklamówek, używaj materiałowych, wielorazowych toreb. Warzywa i owoce możesz wziąć luzem (kiść bananów czy 2 pomidory naprawdę nie wymagają zapakowania w woreczek foliowy), albo spakować do wielorazowych płóciennych woreczków.
Zamiast kupować ubrania w popularnych sieciówkach, kierując się chwilową modą, lepiej inwestować w produkty wysokiej jakości. Są one z pewnością droższe, ale też znacznie dłużej ci posłużą. Kupowanie z drugiej ręki to także świetne rozwiązanie. Więcej o fast fashion: tutaj.
Zamiast kupować gotowe, przygotuj własne środki czystości na bazie octu, sody oczyszczonej i cytryny. Przepisy na nie łatwo znaleźć w internecie.
Zamiast wyrzucać i kupować nowe produkty – naprawiaj! Internet to kopalnia informacji o upcyklingowaniu przedmiotów nadgryzionych zębem czasu.
Odpady
Segreguj śmieci – to już oczywiste.
Odpady niebezpieczne (baterie, żarówki, przeterminowane leki) wyrzucaj do odpowiednich pojemników, które znajdują się np. w sklepach.
Kompostuj odpady organiczne – da się to robić, nawet mieszkając w bloku!
Oszczędzanie wody i energii
Zamień żarówki na energooszczędne.
Gaś światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia.
Nie korzystaj z trybu stand-by (drukarki, sprzęt RTV).
Po naładowaniu sprzętu, wyjmij ładowarkę z kontaktu.
Zakręć kran podczas mycia zębów.
Wybierz prysznic zamiast kąpieli.
Pralki i zmywarki używaj w trybie eco.
Wstawiaj pranie dopiero wtedy, kiedy pralka jest już pełna.
Jeśli myjesz naczynia ręcznie, zrób to w zlewie wypełnionym wodą. Pod bieżącą wodą tylko je opłucz.
Zbieraj deszczówkę do podlewania roślin.
Oraz, jeśli to możliwe, do pracy/szkoły wybieraj się pieszo/rowerem/komunikacją publiczną. Chociaż od czasu do czasu 😊
A Wy, jakie propozycje dodalibyście do tego zestawienia?
Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!