1 lutego obchodzony jest Dzień bez oleju palmowego

Jest to najtańszy olej uzyskiwany z owoców olejowca gwinejskiego. Znajdziemy go m.in. w żywności (szczególnie w słonych i słodkich przekąskach), kosmetykach i detergentach, a także w biodieslu.
  • Uprawa olejowca prowadzi do katastrofalnych zniszczeń przyrody w strefie równikowej, szczególnie w Indonezji i Malezji. Wycinane są lasy deszczowe – ekosystemy najbogatsze pod względem różnorodności biologicznej. Ma to negatywny wpływ na klimat, prowadzi do zanieczyszczenia gleby i wody oraz stanowi poważne zagrożenie dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt (m.in. orangutanów, należących do naszych najbliższych krewnych, ale też dla tygrysa sumatrzańskiego czy słonia indyjskiego).
  • Wycinanie lasów równikowych ma też wpływ na lokalnych mieszkańców – zabierane jest im miejsce do życia (przymusowe wysiedlenia), są zmuszani do pracy w trudnych warunkach i za bardzo niskie wynagrodzenie.
  • Warto też pamiętać, że rafinowany olej palmowy (a to z nim stykamy się najczęściej) zawiera bardzo szkodliwe dla naszego zdrowia tłuszcze trans.

Co możemy zrobić?

Ze względu na fakt, że olej palmowy znajdziemy niemal wszędzie, prawdopodobnie nie da się go całkowicie „pozbyć”. Możemy jednak np. ograniczyć konsumpcję produktów przetworzonych i dań gotowych (to w nich znajdziemy najwięcej oleju palmowego). Oraz czytać etykiety i szukać alternatywnych produktów, które go nie zawierają.

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone