W ostatni weekend sierpnia obchodzona jest Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Nietoperze to najliczniejszy po gryzoniach rząd ssaków, liczący ponad 1400 gatunków. Wg najbardziej aktualnych danych w naszym kraju występuje 28 z nich.

Są to niezwykle interesujące i sympatyczne zwierzęta, a z naszej, ludzkiej perspektywy również bardzo pożyteczne! Poniżej przedstawiamy kilka z wielu powodów, dla których warto się polubić z tymi nocnymi lotnikami.

  • Regulują liczebność owadów i innych stawonogów. Jednej nocy owadożerny nietoperz (a w naszym kraju występują tylko takie) zjada owady, których łączna masa stanowi ok. ¼ jego masy ciała. Umożliwia to ograniczenie użycia insektycydów. Szacuje się, że dzięki nietoperzom każdego roku oszczędności w tym zakresie sięgają miliardów dolarów. Znaczącym elementem diety niektórych gatunków nietoperzy są też… komary.

  • Tropikalne gatunki nietoperzy zapylają i rozsiewają nasiona wielu gatunków roślin, z których korzystamy na co dzień. To między innymi dzięki latającym ssakom możemy jeść m.in. figi, banany nerkowce, daktyle, mango, papaję i kawę. Dzięki rozsiewaniu przez nietoperze ziaren kakaowca możemy też jeść czekoladę!

  • Nietoperze wpływają na rozwój medycyny. Przykładem są np. odżywiające się krwią wampiry – ich ślina zawiera związek chemiczny zapobiegający krzepnięciu krwi, nazwany przez specjalistów drakuliną. Obecnie jest ona powodzeniem używana np. w leczeniu udarów i zawałów serca.

  • Guano (odchody) nietoperzy powszechnie uznane jest za jeden z lepszych nawozów naturalnych. Jest ono wyjątkowo bogate w azot fosfor i potas.

  • Lepsze poznanie nietoperzy pozwoliło na rozwój nauki – zainspirowały one ludzi do wykorzystania ultradźwięków w medycynie, wdrożenia komunikacji bezprzewodowej, natomiast sonar jako system nawigacji i wykrywania jest używany w wojskowości i rybołówstwie.

  • Nie możemy pomijać też faktu, że obecność nietoperzy coraz częściej jest wykorzystywana jako atrakcja turystyczna. Przykładem jest Obserwatorium Nietoperzy w Brennej, które jest (jak na razie) jedynym tego typu obiektem w Polsce!

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone