Deszczowa pogoda za oknem raczej nie zachęca do aktywności na świeżym powietrzu.

 Najchętniej zaszylibyśmy się pod kocem z kubkiem herbaty lub kawy w ręku. Tymczasem są to warunki które dają niemal 100% gwarancji, że wybierając się na górski szlak napotkamy na swojej drodze salamandrę plamistą.

Jest ona powszechnie uważana za najpiękniejszego polskiego płaza, a jej spotkanie za każdym razem wywołuje uśmiech na naszych twarzach. Dlatego dziś chcemy podzielić się kilkoma informacjami na jej temat. Zapraszamy do lektury.

  • Salamandra plamista jest największym europejskim płazem. Płazem, a więc nie jaszczurką, jak się powszechnie uważa. Te ostatnie zaliczamy do gromady gadów – zupełnie innej grupy zwierząt.

  • W naszym kraju spotkamy ją w całych Karpatach i Sudetach. Także w Beskidzie Śląskim. Zasiedla przede wszystkim wilgotne lasy liściaste, szczególnie buczyny, w piętrze pogórza i regla dolnego. Lubi wilgoć i pobliże zbiorników wodnych, a nie znosi wysokich temperatur.

  • Jej ciało jest błyszczące i czarne, pokryte żółtymi lub pomarańczowymi plamami. Układ plam u każdego osobnika jest inny. Jaskrawe ubarwienie stanowi ostrzeżenie dla drapieżników – mówi ono innym zwierzętom: uwaga, jestem trująca! 😉 Dlatego poza człowiekiem płazy te w zasadzie nie mają naturalnych wrogów.

  • Na ciele salamandry faktycznie znajdują się liczne gruczoły jadowe. Jednak jad ten nie jest dla nas groźny. Może jedynie podrażnić oczy lub wywołać pieczenie skóry.

  • Salamandra to drapieżnik. Żeruje nocą i podczas deszczowej pogody. Jest powolna, dlatego jej ofiary też nie należą do najszybszych. Chętnie zjada np. ślimaki i skąposzczety(czyli np. dżdżownice), rzadziej owady czy pajęczaki.

  • Jeśli chodzi o rozmnażanie, salamandra wyróżnia się na tle innych krajowych płazów na kilka sposobów. Po pierwsze, gody mają miejsce na lądzie. Po drugie, jest jajożyworodna, a więc jej larwy rozwijają się w jajowodach. Młode przychodzą na świat wiosną – samica rodzi je w płytkiej, wolno płynącej wodzie, jedynie częściowo się zanurzając, gdyż sama bardzo słabo pływa. Samica rodzi od 20 do 80 larw.

  • Na przełomie października i listopada salamandra plamista zapada w sen zimowy, więc to ostatni dzwonek, by spróbować ją odnaleźć jeszcze w tym roku!

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2020 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone