Oczko wodne na Jonidle to sztuczny zbiornik wodny, w którym można zaobserwować liczne gatunki ryb (np. okonie, szczupaki, amury – to efekt sztucznego zarybienia), płazów (ropuchy szare, żaby zielone), gadów (zaskroniec zwyczajny) ptaków (oprócz kaczki krzyżówki regularnie spotykamy tu np. zimorodka) oraz bezkręgowców.
Ostatnio odkryliśmy w nim też obecność raków. Te skorupiaki powszechnie są uważane za wskaźnik czystości wody. Czy więc mamy się z czego cieszyć? No, niekoniecznie.
Obecnie w polskich wodach spotkać można aż sześć gatunków raków, z czego jedynie dwa to gatunki rodzime dla Europy. Rak szlachetny (rzeczny) z pewnością występuje w naszych wodach naturalnie (i tylko on może być uważany za wskaźnik czystej wody). Co do statusu raka błotnego nie ma pewności, ale jest bardzo prawdopodobne, że jego obecność w naszym kraju jest efektem ingerencji człowieka.
Pozostałe 4 gatunki zaliczane są do inwazyjnych gatunków obcych (IGO). Mogą one żyć także w wodzie o niskiej czystości. Rak pręgowaty, bo to najpewniej ten gatunek pojawił się w oczku, został sprowadzony z Ameryki Północnej i jest zagrożeniem dla lokalnej bioróżnorodności.
Zresztą, nie jest to jedyny problem w tym miejscu. W oczku występuje też m.in. inwazyjna moczarka kanadyjska.
Tekst powstał w oparciu o artykuł: https://lowcaobcych.pl/raki/

Udostępnij artykuł w mediach społecznościowych!

Centrum Edukacji Ekologicznej
Wyzwolenia 67
43-460 Wisła

2025 © cee.wisla.pl

cee_logo_225x225

  • wtorek-piątek od 10:00 do 16:00 (ostatnie wejście na salę o 15:00)

    sobota-niedziela od 10:00 do 14:00

  • +48 531 485 775

Logo BIP uproszczone